Korisni savjeti

Kako igrati svoju najbolju fudbalsku utakmicu

Par savjeta koje trener dječje nogometne reprezentacije može dati svojim igračima, kako prije odgovorne utakmice, tako i u redovnom treningu.

• Ne dozvolite drugima da vas razbijaju. Zanemarite protivnikovu provokaciju i iskoristite svoj gnev kao prednost igre.
  • Ako te pogodi, ustani. U fudbalu vas mogu gurati, gurati, postavljati pojas, ali svejedno ne stanite, nastavite dalje.
  • Bez obzira koliko loši suci sudili, nastavite igrati najbolje.
  • Čim vas lopta pogodi, nije potrebno da trčite glavom prema cilju. Setite se šta ste učili u školi fudbala. Usredotočite se na odlaganje lopte ne brzo, ali pametno.
  • Najbolji igrač je onaj koji voli fudbal i uživa u igri. Prije svega, glavno je voljeti ovaj sport, ako ne želite igrati, to će se i vidjeti.
  • Nikada nemojte paziti na rezultat, čak i posljednje sekunde mogu promijeniti rezultat igre. Uvijek se borite do kraja.
  • Ako želite igrati poput svog omiljenog fudbalera, budite sigurni da vježbajte njegove pokrete što je češće moguće. Iz prvog puta nećete uspjeti, na primjer, da se probijete makazama, ali to je normalno. Glavno je ne prestati.
  • Upamtite da je dobra fizička forma koju dobivate u sportskom dijelu pokazatelj dobrog igrača.
  • Ne igrajte sami, to će naljutiti vaše suigrače. Nogomet je timska igra.
  • Ne stidi se ići na loptu. Ako će protivnik udarati loptu, trči prema njemu. Što ste bliži, to je vjerovatnije da će vaš protivnik postići gol.
  • Djeca u fudbalu su vrlo emotivna. Ali nemojte oštro kritizirati partnere, smijajte se ako ne uspiju. Sve greške će im ukazati trener.

Savjeti Kako odigrati svoju najbolju nogometnu utakmicu

Detalji Kategorija: Video lekcije i treninzi Objavljeno 24.1.2016. 20:09 Objavio: Evgeny Pregleda: 574
  • Ne dozvolite drugima da vas razbijaju. Zanemarite ih i iskoristite svoju ljutnju u korist igre.
  • Ako te pogodi, ustani. Možete biti gurnuti, gurani, postavljati traku, ali ipak ne stanite, nastavite dalje. Bez obzira koliko loši suci sudili, nastavite igrati najbolje.
  • Trenirajte naporno, morate imati veliku želju za igranjem.
  • Čim lopta udari, ne žurite se glavom, koncentrišite se na to da loptu odbacite ne brzo, već mudro.
  • Igrač koji voli fudbal je dobar igrač, uprkos svim svojim vještinama. Prije svega, glavno je voljeti igru, ako ne želite igrati, to će biti vidljivo.
  • Fokusirajte se što je više moguće. Pogledajte kako se drugi igraju, gdje stoje i pomozite im u određenim situacijama.
  • Nikada ne obraćajte pažnju na račun. Umjesto toga, usredotočite se na svoju igru ​​i na kraju se zapitajte: "Jesam li pobijedio?".
  • Bez obzira na rezultat, uživajte u igri. I nikada ne odustajte!
  • Slušajte svoje trenere i roditelje. Nikada im ne okrećite leđa.
  • Ako želite da igrate poput Maradone ili Ronalda, pokušajte, to možete i vi. Bez obzira na to, budite sigurni da unaprijed razradite pokrete ovih igrača, možda prvi put ne možete proći škarama, ali to je normalno. Nastavite pokušavati.
  • Imajte na umu da je prilagođenost pokazatelj dobrog igrača.
  • Pri udaranju stavite stopalo okomito na loptu. Tako će vaš udarac biti snažniji i pouzdaniji.
  • Ne morate stalno igrati sami, to će naljutiti svoje saigrače.

UPOZORENJA:

• Nemojte se nervirati.
  • Ne pretjerujte sa loptom i nemojte mentalno kriviti druge za svoje promašaje.
  • Ne stidi se ići na loptu. Ako se neko sprema udariti loptu, trči prema njemu. Što ste bliži, to je manje vjerovatno da će protivnik imati vremena zakucati loptu. Pa čak i ako uspiju oboriti loptu, neće biti tako bolno ako vam se digne u stopalo, a ne u lice, gdje možete doći ako ne odete na loptu.
  • Uobičajena stvar je da kažete partnerima, ali nemojte oštro kritikovati svoje partnere. Dakle, samo ćete potkopati njihovu samopouzdanje, što će dovesti do još većih grešaka, a vi ćete izgledati kao svestan.
  • Nemojte se smijati ako je neko gori od vas ili nije tako velik kao vi. Budite iskreni prema svom treneru.
  • Ako previše napravite od sebe, jednostavno možete biti zamijenjeni i, najvjerovatnije, više nećete moći napustiti trgovinu.

10. Portugal - Sjeverna Koreja 5: 3 (Svjetski kup 1966)

Sjeverna Koreja nije najpoznatija nogometna reprezentacija. Ipak, napravila je impresivan proboj na svjetsku scenu, u početku su u grupnom kolu pobijedila Italiju, a potom postigla 3 gola za Portugalce u četvrtfinalu "svjetskog kupa".

Prije 25. minute susreta, Korejci su tri puta pogađali, ali su se potom Portugalci probudili, revanširali i izvukli pobjedu. Iskreno, legendarni Eusebio, koji je dizajnirao poker, pomogao je svom timu da pobijedi. Kao rezultat, utakmica je završila rezultatom 5: 3 u korist portugalske reprezentacije.

9. Argentina - Engleska 2: 1 (Svjetski kup 1986)

Ova igra svijetu je predstavila legendu argentinskog fudbala Diega Armanda Maradona, kao anđela, demona, spasitelja i prevaranta, sve spojeno u jedno. Nakon bespotrebnog prvog poluvremena, Diego je uspio postići dva najpoznatija gola u karijeri.

Odmah nakon prekida, Maradona je postigao najpoznatiji, istovremeno kontradiktorni gol, kojem je kasnije dao naziv "Božja ruka". Tada glavni sudija utakmice, Tunižanac Ali Bin Nasser nije primjetio da je argentinski napadač gol postigao rukom. Cijeli je stadion primijetio, ali nije.

Nekoliko minuta kasnije Maradona je postigao još jedan gol protiv Petera Šiltona, pobedivši pred ovih 6 igrača reprezentacije Engleske. Ovaj se proboj naziva „cilj stoljeća“ i još je uvijek među različitim vrhovima najboljih golova u čitavoj historiji fudbala. Englezi su mogli igrati jednu loptu, ali im to nije pomoglo da se plasiraju u polufinale.

Kasnije, Argentinci su u polufinalu savladali Belgijance, a onda su u finalu savladali tešku ekipu Njemačke, postajući pobjednici Svjetskog kupa 1986. godine. No finale nije postalo sjajno poput četvrtfinalnog susreta protiv Britanaca, pa je meč Argentina - Engleska zauzela 9. liniju našeg rejtinga.

8. Manchester United - Bayern 2: 1 (Liga prvaka 1999)

Nezaboravno finale predstavili su Manchester United i Bayern München u sezoni 1998/99, kada je 90.000 gledalaca koji su te večeri došli na Camp Nou bili svjedoci neverovatne igre. Nijemci su poveli u 6. minuti susreta, u drugom poluvremenu susreta mogli su u potpunosti odlučiti ishod konfrontacije, čime je rezultat postigao opscenih 3-0.

No, taj završetak pokazao se kao prava noćna mora Nijemaca nakon što su „Crveni đavoli“ dva puta pogodili na kraju utakmice. Glavni sudija tog meča, Pierre Luigi Collina, prozvao ga je jednim od najupečatljivijih u karijeri, zbog nevjerovatne buke navijača na tribinama.

Vrijedi napomenuti da je na putu do finala Manchester United izdao još jedan fantastičan dvoboj. Tada su u drugoj utakmici polufinala protiv torinskog Juventusa Mankuničani na početku susreta izgubili sa 2: 0, ali su tada uspjeli poravnati rezultat na 3: 2 u svoju korist.

7. Real Madrid - Atletiko 4: 1 (Liga prvaka 2014)

Jedna od najnovijih svađa našeg vrha, koja se takođe odigrala u sklopu najprestižnijeg klupskog turnira u Evropi. Dva madridska kluba stigla su do finala Lige prvaka sezone 2013/14, pruživši navijačima sjajan meč.

Odbrambeni igrač Atletica Diego Godin poveo je svoj klub ispred 36. minuta. Tada je "Real" nekoliko puta pokušao izjednačiti rezultat, ali odbrana "madraca" je stajala čvrsto. Igrači Atlética već su u mislima podizali dugoočekivani Kup Lige prvaka, pošto je u 90 + 3 minute sastanka, ovaj put defanzivac Real Madrida Sergio Ramos zatvorio transfer Luca Modrića. 1: 1. Igra se prenosi u produžetak.

U produžetku "madraci" nisu imali dovoljno snage da utakmicu prenesu u seriju nakon meča sa jedanaest metara. "Real" se nije mogao zaustaviti, a Bejl Marčelo i Ronaldo ostvarili su rezultat 4: 1 i tako doneli pobedu u finalu Lige šampiona 2014. godine. Ovaj pehar bio je deseti za "kraljevski" klub.

6. Francuska - Portugal 2: 1 (Europsko prvenstvo 2000.)

2000. godine, dvojica najboljih svjetskih nogometaša Zinedine Zidane i Luis Figo predstavili su nezaboravno polufinale na Evropskom prvenstvu, koje se odvijalo na terenima Belgije i Holandije.

Portugalac je krenuo naprijed zahvaljujući golu Nunoa Gomesa u prvom poluvremenu, ali je početkom drugog poluvremena Thierry Henry izjednačio. Ekipa nije postigla više golova, a igra je prešla u produžetak.

Odlučite ishod konfrontacije pao je na velikom fudbalskom "maestru" Zindinu Zidanu. Upravo je on postigao „zlatni gol“ sa penala u 117. minutu. Preuzevši odgovornost da izvrši penal na kraju produžetka i realizirajući ga, Zidane je cijelom svijetu dokazao da je najveći igrač svoje generacije.

5. Liverpool - Chelsea 4: 4 (Liga prvaka 2009)

Od stvaranja engleske Premijer lige, većina mečeva između Chelseaja i Liverpoola završena je s nekoliko golova, pogotovo kada su klubovi trenirali Josea Mourinha i Rafaela Beniteza. Međutim, utakmica četvrtfinala Lige prvaka sve je okrenula naglavačke.

Aristokrati su pobijedili u prvom meču protiv Merseysidesa na Anfieldu rezultatom 3: 1, pa su u uzvratnoj utakmici Redsi morali pobijediti s razlikom od najmanje 2 gola kako bi bar prenijeli susret u produžetak. Liverpool je prvi korak ka njihovom golu učinio u 19. minuti, kada je Fabio Aurelio zadivio Cecha svojim udarcem iz daleka, ne ostavljajući golmana "plavih" nikakve šanse. Tada je Xabi Alonso u 28. minuti udvostručio prednost "Merseysides-a", a "Liverpool" je otišao kao pobjednik na odmoru.

U drugom poluvremenu Čelsi je ostvario neverovatan uzvrat, postigavši ​​rezultat 3: 2 u svoju korist naporima Drogbe, Alexa i Lamparda. No, Lucas Leiva i Dirk Kuyt opet su vodili "Merseysides" ispred, ali isti bod u meču stavio je isti Frank Lampard, konačnim rezultatom na tablici 4: 4. Bio je to jedan od najljepših mečeva u historiji Lige prvaka UEFA.

4. Barcelona - PSG 6: 1 (Liga prvaka 2017)

Utakmica 1/8 Lige prvaka UEFA „Barcelona“ - „PSG“ ne samo da je ušla u naš vrh najboljih mečeva, već se s pravom može smatrati i najneverovatnijim povratkom u povijesti fudbala.

U uzvratnoj utakmici Katalonci su zajedno s vođom ekipe Lionelom Messijem uspjeli ostvariti podvig, revanširavši nakon što su u Francuskoj izgubili sa 4: 0. Fudbaleri Pari Sen Žermena ostvarili su svoje snove u polufinalu Lige šampiona, ali ta se večer pokazala za njih prava noćna mora.

U prvom poluvremenu Luis Suarez i Kurzva su postigli pogodak. Messi je u drugom poluvremenu postigao pogodak za 3: 0 iz penala, ali je potom Edinson Cavani postigao jedan pogodak, čime je naizgled umirio navijače svog tima. Ali "Barca" je krenula naprijed i do 90. minute brojke na tabli su bile 5: 1 u korist Španaca. Dodala je peta minuta, kada je Sergio Roberto provalio u protivnički kazneni prostor i zakucao loptu u mrežu Pariza.

Radosti Katalonaca jednostavno nije bilo granica. Bio je to fenomenalan meč, koji se, usput rečeno, odigrao 8. marta na Međunarodni dan žena. Kao rezultat toga, Barcelona je prva ekipa u historiji turnira koja je uspjela osvojiti 4 gola i krenuti dalje.

3. Italija - Zapadna Njemačka 4: 3 (Svjetski kup 1970)

Ova fudbalska konfrontacija dobila je u svijetu naziv "Igra stoljeća", prije svega zbog:

• Na njemu su učestvovale dvije najbolje ekipe vremena, Italija i Zapadna Njemačka,
  • 5 golova je postignuto u produžetku,
  • Bilo je to polufinale svjetskog prvenstva.

Roberto Boninsenia poveo je italijanski tim ispred 8. minute, a njemački tim mogao je odgovoriti tek u nadoknađenom vremenu drugog poluvremena. Njemački defanzivac Schnellinger dao je nade za plasman u finale.

Potom je u produžecima čelnik njemačke reprezentacije Gerd Müller poveo svoju ekipu naprijed, ali Tarchisio Bournic je igru ​​ponovo nazvao svojim golom, a onda je Luigi Riva postigao rezultat od 3: 2 u korist "Azzurra squadra". Međutim, Nijemci nisu odustali i Gerd Müller je ponovo izjednačio rezultat. No, tog dana Talijanima je bilo suđeno da pobijede, a Gianni Rivera je konačnim rezultatom 4: 3 postigao u korist Italije.

Ova utakmica čak ima i ploču u blizini stadiona Aztec (Meksiko), gdje se 1970. odigrala sama utakmica. Na ploči su ugravirani:

Stadion Aztec odaje počast reprezentacijama Italije (4) i Njemačke (3), koje su igrale utakmicu stoljeća na Svjetskim prvenstvima 17. juna 1970. godine.

2. Italija - Francuska 1: 1 (5: 4 nakon penala / Svjetsko prvenstvo 2006)

Obje momčadi pristupile su Mundijalu 2006. s posebnom odgovornošću i dovele svoje najbolje izvođače u Njemačku, a francuski trener ga je zamolio da zaigra Zinedinea Zidanea na Svjetskom prvenstvu, koji se već oprostio od svoje međunarodne karijere.

Ne bez poteškoća, Italija i Francuska plasirale su se u finale turnira. Nije bilo favorita meča, međutim, „galski pijetlovi“ su preuzeli inicijativu od prvih minuta i započeli da prolaze kroz vrata Gianluigija Buffona. Zidane je Francuza doveo naprijed s penala na početku susreta, "eskadra azzurra" je vrlo brzo nadoknadila Materazzijeve napore. U drugom poluvremenu ekipe nisu postigle golove.

Utakmica je otišla u produžetak, a u 109. minuti dogodila se epizoda koja je, po mišljenju nekih komentatora, oduzela Francuzima šampionske medalje, jer je Zizu bio jedan od ključnih kaznenih udaraca. Zidane je glavom udario u grudi istog onog Materazzija, koja je, kako je kasnije tvrdio Zinedine, rekla nekoliko uvredljivih riječi o svojoj sestri i majci. Sudija je pokazao Francuzu crveni karton i otišao je u sobu sa tribinom.

Više u produžetku, momčadi nisu postizale golove, a prvak je određen u seriji nakon jedanaest metara mečeva. Tu su se pokazali Italijani koji su uspješniji. Pirlo, Del Pierrot, De Rossi, Materazzi i Grosso besprijekorno su izveli svoje šuteve. Francuzi: Abidal, Viltor i Sagnol - uspjeli su probiti Bufona, a Trezeguet je pogodio prečku. Kao rezultat toga, italijanski tim je četvrti put u svojoj historiji postao svjetski prvak u fudbalu.

1. Liverpool - Milan 3: 3 (3: 2 nakon SP / Lige prvaka 2005)

A sada je vrijeme da predstavimo najbolji meč u historiji fudbala. Sukob u finalu Lige šampiona u sezoni 2004/05. „Liverpool“ i „Milan“ nazivaju „istanbulskim čudom“. Timovi su nogometnom navijaču pružili nevjerovatnu ljepotu sa intrigantnim završnim završetkom serije nakon penala na utakmici.

Te večeri, 25. maja 2005., dve ekipe sa legendarnim igračima u svojim sastavima izašle su da se bore za najprestižniji klupski trofej u Evropi. Nakon prvog poluvremena rezultat je bio 3-0, u korist Rossonera. Neki navijači „Merseysidea“ čak su napustili tribine, ali kako se kasnije ispostavilo, to su učinili uzalud.

Liverpool je uspio odgovoriti golovima Maldinija i Crespo naporima Schmitzera, Gerrarda i Alonsa. Za izjednačenje ekipi Rafaela Beniteza trebalo je samo 6 minuta. Bilo je neverovatno kada su navijači engleskog tima u drugom poluvremenu otpevali legendarnu klupsku pesmu „You never never Walk Alone (nikada nećete biti sami). Ovako su nadahnuli Crvene, a na kraju su napravili nevjerovatan povratak.

U produžecima nije bilo postignutih golova, a da bi odlučili tko je bolji, ekipe su u seriji počele nakon meča od jedanaest metara. Na "Merseysidersima" Hamman, Sise i Schmitser realizirali su šuteve iz penala, a samo Jon Riese nije uspio postići Dide. Protiv Milana su postigli samo Tomasson i Kakak, dok Pirlo, Serginho i Shevchenko nisu realizirali svoje šanse.

Ovo je fantastično. Pobjednik Liverpoola UEFA Lige prvaka 2005. Engleski tim pokazao je cijelom svijetu nevjerovatnu revnost za pobjedom. Nešto kasnije, branič Milana Paulo Muldini priznao je da je u finalu u Istanbulu jedno od najboljih finala u kojem je igrao, a njegova ekipa zasluženo je pobijedila.

Zaključak

Evo izbora novinara okupljenih na stranici football-match24.com. Možda neko misli? da se neke utakmice mogu zamijeniti, druge ili organizirati u različitom redoslijedu. Ovo je samo mišljenje urednika našeg portala i svaki od vas može ostaviti svoje najbolje najbolje mečeve u nogometnoj povijesti, slijedeći primjer u nastavku.

Pogledajte video: FUDBALERI KOJI NE IGRAJU ZA SVOJU RODNU DRŽAVU (Januar 2020).