Korisni savjeti

Kako zadržati rezultat u tenisu

Osjetite razliku između igre, seta i meča.

Match je izraz koji se odnosi na čitavo vrijeme igranja u tenisu. Sastoji se od tri ili pet osvojenih setova (ovisno o vašoj klasi). Svaki set igra se sa najmanje šest igara za pobjedu.

Kako se izračunava zasebna igra

Igrači serviraju jednu po jednu igru. Pobjednik je obično igrač (ili ekipa, ako igrate u paru) koji je postigao četiri gola. Poeni se igraju na ovaj način: jedan igrač servira, a drugi udara unazad, lopta se baca naprijed-nazad dok jedan od protivnika ne nanese snažan udarac ili ne uđe u mrežu. Imajte na umu da se u igri može odigrati sedam ili više golova, na primjer, kada prvi teniser postigne tri, a drugi četiri više. U ovom slučaju, svaka osvojena lopta dodaje se rezultatu sportista:

Prva osvojena lopta je 15 bodova

Druga osvojena lopta je 30 bodova

Treća osvojena lopta je 40 bodova

Osvojena 4. lopta znači pobjedu u igri (tj. Njen kraj)

Zvuk partitura podnesite.

Zadatak igrača koji poslužuje je da tijekom utakmice izbaci rezultat, tako da ga protivnik može čuti (osim ako ne igrate na profesionalnoj razini, gdje je osoba odgovorna za ispravno bodovanje angažirana u ovom poslu). Uvijek trebate reći bodove, a zatim i bodove protivnika. Na primjer: Ako ste postigli dva gola, a protivnik ga ima, onda morate proglasiti "30-15". Ako je protivnik osvojio tri gola, a vi jedan, onda morate reći "15-40"

K Kako se izračunava svaki set

Igra se sve dok jedan od igrača ili ekipa (u parovima) ne osvoji šest utakmica. Na početku feeda uvijek biste trebali naznačiti broj odigranih igara od strane svakog igrača ili ekipe, počevši s vašom pobjedom. Na primjer:

• Ako ste osvojili četiri utakmice, a vaš protivnik ima dve, tada morate zvučati rezultat "4-2" pre nego što igra počne vašom uslugom (to jest kada prvi put poslužite loptu, ali ne i pogodite).

Znajte da u slučaju duge igre jedna pored druge, za pobjedu morate osvojiti više od dva boda.

Ovo se odnosi i na igre i na setove. Evo nekoliko primjera:

Ako je rezultat u igri "40-40", tada morate osvojiti dva boda zaredom da biste ih osvojili. (pogledajte korak 3 u nastavku za više detalja). Ako ste oboje pobijedili u 5 igara i rezultat je 5-5, tada ćete morati osvojiti još dvije igre zaredom da biste postigli rezultat „7-5“ i osvojili set. Ako je rezultat „5-5“ i pobijedili ste u sljedećoj igri , tada rezultat postaje “6-5”. Ako izgubite u sljedećoj igri, rezultat se opet uspoređuje sa "6-6", a opet ćete morati osvojiti 8 utakmica protiv 6 protivnika da biste odnijeli pobjedu u setu. Neki izvlačenja dosežu "12-10" ili čak više.

Kako se rezultat bilježi nakon utakmice.

Rezultat svakog seta morate upisati u posebnu karticu. Uvijek treba prvo napisati postignute bodove. Na primjer, ako ste pobijedili u meču, karta vašeg sudionika trebala bi izgledati ovako:

• 6-3, 4-6, 6-2 To znači da ste pobijedili u prvom setu s rezultatom 6-3, potom izgubili u drugom setu 4-6, te osvojili treći set 6-2.

K Kako igrati tie-break u tenisu

Izmislio Van Alen 1965. godine i prvi put predstavljen na Otvorenom prvenstvu u tenisu SAD-a 1970., tie-break pomogao je u izbjegavanju dugih teniskih igara koje bi mogle trajati danima između najboljih igrača.

Kada se igra tie-break? „Set“ je serija teniskih igara i igrač mora osvojiti 6 utakmica da bi osvojio set.

• Ostvaruje se tie-break ako oba igrača dobiju po 6 utakmica. Koristi se za utvrđivanje pobjednika u setu. Ako oba igrača dobiju 5 odigranih utakmica, da biste osvojili set trebate osvojiti najmanje 2 igre zaredom. Ako je rezultat 6, tada se igra tie-break kako bi se utvrdio pobjednik u setu.

• Može se odigrati tie-break u svakom setu meča ako su igrači zaista jednaki. U ovom slučaju igra će biti vrlo uzbudljiva za publiku, a za igrače će postati naporan psihološki test. Igra će biti puna dvostrukih grešaka, tako da prava igra prati psihološke igre!

Kako se vodi tie-break račun?

• Bodovi u tie-breaku broje se od nule, zatim jedan, dva, tri, itd. Razlikuju se od običnih naočala - 15, 30, 40 itd.

• Prvi koji osvoji 7 bodova i bude 2 boda ispred protivnika postaje pobjednik igre i set.

Proces igranja tie-breaka.

Igrač čiji je red da posluži loptu (onaj koji je prihvatio serviranje u prethodnoj igri) čini prvi servis na desnoj strani terena. Prva točka se završava jednim serviranjem. Sljedeći igrač ili igrači (ako je igra u parovima) prvi serviraju na lijevoj strani, a drugi na desnoj strani. Ako je tie-break uparen, tada dolazi do promjene položaja igrača, kao u regularnoj igri parova.

Pogledajte video: Tommy Robredo je pobjednik 24. izdanja umaškog turnira (Januar 2020).